JOSEF LORENZL, figurin, "Mary Wigman", flintgods, Goldscheider, Tyskland, modell 8718.
Polykromt bemålad. Signerad med firmastämpel Goldscheider Wien MADE IN GERMANY, inpressat 8718 109 31. Höjd 25,5 cm.
Smärre slitage.
Modellen formgiven ca år 1941.