Kina, tidigt 1900-tal. Skuren dekor av mytologiska djur. Kopplade ben. Sits av rottingarbete. Sitthöjd 52,5 cm. Total höjd ca 115,5 cm.
Slitage, torksprickor, lös del undertill. Kompletterad. Repor, märken.