Fanerat med mahogny. Spröjsat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Flankerat av kolonner. Bredd 122,5. Djup 40. Höjd 139 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Kompletterat med senare listbitar. Torrsprickor.