Bemålad ek, uppsvängt krön, rikt skuren dekor av blommgirlanger, dörrar med profilering, nedtill två lådor, kulfötter, längd ca 225, bredd 70, höjd ca 242 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Nagg. Märken. Fläckar. Senare målning. Omarbetad. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Senare benställning och fotavslutningar. Senare lådbottnar