GOLVURNA, keramik, Urbino-stil, Italien, 1900-talets andra hälft.

Balusterformad. Hänklar Höjd 61 cm

Obetydligt ytslitage.

Enligt uppgift tillverkades 6 st till ett NK jubileum, två till Malmö, två till Göteborg samt två till Stockholm.

Utropspris
4 000 SEK