Belysning Taklampor
1151066
Hans Bergström
(1910-1996)

HANS BERGSTRÖM, taklampor, ett par, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.

Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 25 cm, höjd 28 cm.

Ej funktionstestad. Nagg. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
3 000 SEK