HANS BERGSTRÖM, taklampor, ett par, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.
Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 25 cm, höjd 28 cm.
Ej funktionstestad. Nagg. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.