HANS BERGSTRÖM, taklampor, 3 st, Ateljé Lyktan. 1900-talets andra hälft.
Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 25 cm, höjd 28 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Nagg. Helhetsintrycket är gott.