GERT MARCUS, olja på duk, signerad och daterad 1957 a tergo.
"Serre de la Madone"/"Chez Colette Allendy 1960". 106 x 105 cm.
Något krackelerad.
Inköpt på Gert Marcus-auktionen på Stockholms Auktionsverk.
Utställd Gallerie Colette Allendy, Paris 1960.
Utställd Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1965.
”Gert Marcus Distansens Förvandling”, avbildad sid 50.