GERT MARCUS, olja på duk, signerad och daterad 1960 a tergo.
"Serre de la Madone". "Denouement Rouge_Nior". 100 x 100 cm.
Något krackelerad.
Inköpt på Gert Marcus-auktionen på Stockholms Auktionsverk.
Utställd Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1965.