GERT MARCUS, olja på duk, signerad a tergo.
"Korskomposition". 110 x 110 cm.
Något krackelerad.
Inköpt direkt från konstnärens familj av nuvarande ägare.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1965, avbildad på en bild från utställningen i boken om ”Gert Marcus Distansens förvandling” på sid 50.
”Gert Marcus Distansens förvandling” avbildad sid 50.
Målningen är utförd av Gert Marcus i samband med hans arbete med marmormosaiken till Mora kapell.