ARNE JACOBSEN, fåtölj "Svanen" för Fritz Hansen Danmark.
Fyrdelad centralfot av aluminium, helstoppad sits, rygg och armstöd klädda med brunt skinn, etikettmärkt FH 1973. Sitthöjd ca 43, höjd 82 cm.
Torkad stoppning, slitage. Tryckskador.
C Thau & K Vindum, Arne Jacobsen, sid 469.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.