Design Möbler
1151281
Arne Jacobsen
(1902-1971)

ARNE JACOBSEN, fåtölj "Svanen" för Fritz Hansen Danmark.

Fyrdelad centralfot av aluminium, helstoppad sits, rygg och armstöd klädda med brunt skinn, etikettmärkt FH 1973. Sitthöjd ca 43, höjd 82 cm.

Torkad stoppning, slitage. Tryckskador.

C Thau & K Vindum, Arne Jacobsen, sid 469.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Utropspris
15 000 SEK