JOSEF FRANK, bokhylla, modell 2255, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.
Bokhyllan är tvådelad och delvis lackerad samt delvis fanerad med valnöt. Underdelen med dörrpar och bakomliggande hyllor, en större låda. Överdel med justerbara hyllor. Beslag av mässing. Bredd 100, djup 50, höjd 225 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken.
Bokhylla 2255 formgavs av Josef Frank 1943.