TORSTEN PALM, olja på duk, signerad 1913.
'Trädgård, Motiv från Badstug. Sthlm'. 39 x 49 cm.
Smärre slitage.
Conrad M. Pineus' konstsamling, nr 59.
Minnesutställning på Nationalmuseum 1945, nr 18.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10