Från Qingdynastin, 1800-tal. Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor, växter, fladdermus och centeread av lyckotecknen. Höjd 59,5 cm. Total höjd 91,5 cm.
Ej tested, ej examinerad inuti. Bränningssprickor, mistor. Smärre nagg. Borrad.