BARSKÅP, 1900-talets mitt, Nordiska Kompaniet.
Skåp fanerat med mahogny. Orientaliserande dekor. Beslag av mässing. Inredning med hylla och lådor. Stämpelmärkt "NK exklusiv" Bredd 99, djup 46,5, höjd 148 cm Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken.