TIMO SARPANEVA, GRYTOR, 2 st, Rosenlew, Finland, 1900-talets andra hälft.
Rödemaljerat gjutjärn, invändigt emaljerade. Den ena med handtag i teak, diameter 22 cm, höjd 18 cm.
Den andras längd 38 cm, höjd 13,5 cm.
Den ena med ställvis kraftigt slitage. Krackelyr. Bruksslitage.