Mosse Stoopendaal

(Sverige, 1901-1948)
Mosse Stoopendaal
(Sverige, 1901-1948)

MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad M.S.

Kråkor. 30 x 40,5 cm.

Konstnär

Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.

Utropspris
6 000 SEK