SVEN JONSON, olja på duk, signerad Sven Jonson och daterad -48.
"Komposition med två figurer". 46 x 55 cm.
Färgbortfall.
Torbjörn Jonsons samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 441, "Moderna vårauktionen", 13-14 maj 1986, kat nr 151; Åmells konsthandel, Stockholm; Stockholms auktionsverk, "Moderna", 28 april 2014.
Nordiska konstförbundet, Svenska sektionen; Kunstnernes Hus, Oslo, 1948, kat nr 120; Kunstnernes Hus, Oslo, 1960, kat nr 6.