Väggpendyl med fodral av skulpterat och förgyllt trä. Dekor av ymnighetshorn, bladverk och krönande lyra. Avtagbart krön. Målad urtavla signerad "C. Hellgren Westerås". Pendel medföljer. 78 x 60 cm.
Smärre skador, lagningar och slitage. Smärre kompletteringar. Dekorelementen på sidorna något lösa. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.