JOSEF FRANK, stol, Firma Svenskt Tenn, modell 2025, 2000-tal.
Stolen har en lackerad trästomme med stoppad sits och klädsel från Mulberry. Sitthöjd ca 46, höjd 96 cm.
Smärre slitage. Repor.
Josef Frank formgav modellen år 1925 för sitt företag Haus und Garten i Wien.