URNOR, ett par, porslin, senempire, 1800-talets mitt.
Urnorna har rund form och en kvadratisk bas, samt hänklar med ansiktsmaskaroner. Urnorna är förgyllda samt har målade pittoreska scener med figurer i landskap. Höjd 19 cm.