ANDERS PEHRSON, golvlampa, modellnummer 591, "Simris"/"Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus.
Golvlampa i modell "Simris"/"Olympia" formgiven av Anders Pehrson för Ateljé Lyktan, Åhus. Stomme av förkromad metall med ben klätt med skinn. Golvlampans skärm i vitlackerad metall är ställbar på en höj- och sänkbar arm. Etikettmärkt Atelje Lyktan Åhus Made in Sweden. Modellnummer 591. Minimihöjd 120 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Krackelyr på skärm. Lädrets stickningar skadade. Smärre fläckar.