MAX WALTER SVANBERG, praktskål signerad Kosta
Signerad Kosta ltd 26/375 Max Alters 80, "Rapsody in Crystal. The flowers pay homage to the woman", hexagonal form på fot, diameter 21, höjd 28,5 cm. med glasmonter, höjd 36,5 cm.
Obetydligt ytslitage.
Gåva från Flakt Industri AB till Sydkraft på deras 75 års dag.
EON tidigare Sydkraft
Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.