TEBORD, NK Möbler, med porslinsbricka. Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Brickmärkt AB Nordiska Kompaniet Stockholm. Bordet har underrede som är fanerat med masurbjörk med kannelerade och kopplade ben. Brickan är i porslin med dekor av ströblommor och insekter. Längd 86, bredd 63, höjd 75 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken. Krackelyr. Helhetsintrycket är gott.