STOLAR, ett par, barock, 1700-tal.
Stolarna i barock är målade och har en stoppad sits. Genombruten rygg med balusterformad bricka, svängda framben med skuren dekor. Sitthöjd 47 cm.
Senare målning, färgbortfall. Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Förstärkningar.