Dekor av akantus. Märkt "STERLING" samt numrerad 3324. Med graverad vapensköld. Diameter 32. Höjd 17 cm. Vikt 1504 g.
Smärre slitage. Smärre repor. Saknar glasinsats. Delvis otydliga stämplar.