BORDSLAMPA, modell 50595, NK Nordiska Kompaniet, 1940-tal
Fot av mässing lindad med läderband. Skärm av lackerad plåt. Diameter 42. Höjd 53 cm.
Ställvis slitage. Fläckar. Ej funktionstestad. Smärre buckla.