ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1958.
Stolen "Mademoiselle" är svartlackerad och har spjälrygg samt kopplade ben. Stolen formgavs 1956 av Ilmari Tapiovaara och är tillverkad av Edsbyverken. Stolen är brännmärkt "Mademoiselle EDSBYVERKEN TAPIOVAARA DESIGN MADE IN SWEDEN 1958" undertill. Sitthöjd 39, höjd 89 cm.
Stabilt skick med slitage, repor och färgbortfall.