HOLGER JOHANSSON, taklampa, Westal, Bankeryd, 1900-talets mitt.

Sk Kyrkkrona. Stomme av mässing. 24 ljuspunkter. Kupor av glas. Diameter ca 80, höjd ca 205 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Anlupen. Takkopp snedställd/avsågad.

Utropspris
30 000 SEK