NILS JONSSON, klaffbord "Sika" och hurts "Vital", för AB Hugo Troeds Industerier, Bjärnum. Formgivna 1957.

Bordet och hurtsen fanerade med teak och stämplade. Bordet med två lådor, hurtsen med tre lådor. Längd (130+45+45) totalt 220, bredd 80, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK