SVEN HOFVERBERG, bordslampor, ett par, stengods.
Bordslampor av stengods med rödblå, högblank glasyr. Lamporna designade av Sven Hofverberg och stämpelsignerade SH. Numrerade 128 G10V. Total höjd inklusive skärm 37 cm. Tygskärmar medföljer.
Ej funktionstestad. Mycket gott skick.