Plan och rektangulär skylt i litograferad plåt. På skyltens undre del ett grått fält med svart kant och svart text "Singer för all sömnad" Motiv av en man ståendes vid en symaskin hållandes en kavaj mot grön bakgrund. Höjd 60 cm, bredd 39 cm.
Slitage. Repor. Bucklor.