Skrivbordet är delvis fanerat med rosenträ, rotfaner med flera träslag. samt med beslag av mässing. Löstagbar uppsats med två lådor. Underdel med utfällbar skrivklaff, sammetsklädd skrivyta, underliggande låda. Bredd 72, djup 48, höjd skrivyta ca 74, totalhöjd 132 cm. Nyckel finns.
Smärre skador, lagningar och slitage. Ett beslag, lådknopp saknas. Nyckel fast i lås.