1155378
SALTKAR, 6 stycken, silver, 1800-tal.

Ett rektangulärt saltkar med blå glasinsats och dekor av lejonmaskaroner, längd 8, bredd 7, höjd 7,5 cm, vikt exklusive glasinsats 114 g..
Ett par runda saltkar med dekor av kvinnofigurer, diameter 6,5, höjd 5 cm, höjd 149 g.
Ett sengustavianskt saltkar på kulfötter, tidigt 1800-tal. Längd 12, höjd 8 cm, vikt 80 g.
Ett par ellipsformade saltkar med lös insats och genombruten kant, längd 9, höjd 5 cm, vikt 119 g.

Otydliga stämplar. Lagningar. Senare gravyr. Slitage. Två skedar medföljer.

Slutpris
1 721
162
182
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
23 jun 15:38
1 721 SEK
23 jun 15:37
1 621 SEK
23 jun 15:37
1 523 SEK
22 jun 23:07
1 312 SEK
22 jun 23:07
1 212 SEK