SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 stycken, delvis England, främst 1800-tal.

Bestående av:
Mugg, troligen William Southey, London, 1838, höjd 11,5 cm, vikt 303 g.
Kanna, med svärtat trähandtag, holländksa importstämplar, 1811, höjd 9 cm, total vikt 330 g.
Ett par salt- och pepparkar, invändigt förgyllda, London, England, 1909, höjd 12 cm, vikt 187 g.
Ett par salt- och pepparkar, George Nathan & Ridley HayesBirmingham, 1888, höjd 7 cm, vikt 40 g.

Kannan saknar knopp. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK