Silver Bägare & Skålar
1155473
SÅSSKÅL, tvådelad, silver, Gustaf Folcker, Stockholm 1829 samt Johan Mauritz Corth, Nyköping 1857.

En rund skål, invändigt förgylld, samt ett runt fat, diameter 15-17 cm, höjd 8,5 cm. Skålen av J.M. Corth och fatet av G. Folcker. Total vikt 544 gram.

Smärre slitage. Repor. Senare gravyr.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
3 000 SEK