Ernest Meissonier

(Frankrike, 1815-1891)
Ernest Meissonier
(Frankrike, 1815-1891)

ERNEST MEISSONIER, olja på pannå, signerad med monogram.

Studie av en drickande ryttare. 17 x 10,5 cm.

Proveniens

Inköpt på Faerber & Maison Ltd., London 1972.
Privat samling.

Stämplad med vaxsigill "Vente Meissonier 1893" samt med blyertsinskription "Etude d'un voyageur devant un Cabaret...sa direction"

Utropspris
8 000 SEK