ERNEST MEISSONIER, olja på pannå, signerad med monogram.
Studie av en drickande ryttare. 17 x 10,5 cm.
Inköpt på Faerber & Maison Ltd., London 1972.
Privat samling.
Stämplad med vaxsigill "Vente Meissonier 1893" samt med blyertsinskription "Etude d'un voyageur devant un Cabaret...sa direction"