Design Konstglas
1155905
Simon Gate
(1883-1945)

SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, 1932.

Vas i optikblåst klarglas med svart klack. Graverad dekor av sjöjungfru. Signerad 07.32 G.U. 110 samt 7.9.1133.32J.E. Modell 1133 formgiven av Simon Gate för Orrefors 1931. Höjd 23 cm.

Slitage.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
5 000 SEK