SJÖMANSKISTA, troligen England, omkring år 1900.

Utvändigt av ädelträ. Invändigt med dekormåleri av skeppsporrätt föreställande Astrea, samt korslagda fanor av bland annat Unionsflaggan för Sverige-Norge i bruk 1844-1905. Handtag av målat rep. Lås med alarmfunktion. Längd 100, djup 39, höjd 48 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken. Fläckar. Färgbortfall.

Proveniens

Gunnar Bengtssons samlingar.

Utropspris
8 000 SEK