Betsat trä, profilerat krön, två dörrar med speglar, tassfötter, två invändiga lådor samt lösa hyllplan (ej ursprungliga), längd ca 205, bredd ca 72, höjd ca 228 cm Nyckel finns.
Senare bakstycke och hyllor. Åldersrelaterat slitage. Nagg. Märken. Smärre skador. Kompletterad.