SKRIVBYRÅ, av Carl Hendric Blom, (verksam som mästare 1796-1835). Empire.
Byrån är fanerad med mahogny samt med inläggningar av ljusare träslag och ben. Fyra lådor, varav den översta med skrivinredning och fällbar lådfront. Beslag av mässing. Signerad med eitkett i översta lådans inredning. Bredd 123, djup 54, höjd 93 cm. Nyckel finns.
Ställvis med smärre skador, fanerbortfall och smärre sprickor. Slitage samt lagningar med kompletteringar.