Skåpet är målat samt har pardörrar med bakomliggande hyllor och skedhylla. En låda. Bredd 113, djup 38, höjd 214 cm. Nyckel finns.
Renoverat, kompletterat och omarbetat. Smärre skador och slitage, såsom torrsprickor, glipa mellan dörrarna, repor, märken, färgbortfall.