1156184
MATTA. Antik Östkaukasisk Soumak. Ca 418 x 253,5 cm

Terrakottamelerad botten med stora polykroma stiliserade medaljonger och blommor. Mörkbrun huvudbård med stiliserat blommönster.

Ställvis något hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck.

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Utropspris
5 000 SEK