SKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Tudelat. Målat. Överdel med uppsvängt krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 121, djup 52, höjd 192 cm.

Slitage. Senare målning. Smärre färgbortfall. Torrsprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK