VASER, 7 st, glas, Riihimäen Lasi, Finland 1960-70-tal.
Tre vaser, olika färger av samma modell, höjd 25 cm.
Två vaser av modell 1345, den ena med silverbeslag, höjd ca 25 cm.
Lila vas, höjd 20 cm.
Röd vas, modell 1580, "Vuokko"-serien, höjd 18 cm.
Den gröna med slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.