Dionysius Padtbrugge

(Sverige, 1628-1683)
Dionysius Padtbrugge
(Sverige, 1628-1683)

BLODBADSPLANSCHEN av DIONYSIUS PADTBRUGGE,koppartstick, 1676, (avdrag från den skadade plåten, 1700-tal). Sällsynt.

Kristian II:s intåg i Stockholm (Stockholms blodbad 1520). P. 41,5 x 61,5 cm. Sällsynt avdrag.

Ej examinerad ur ram, fläckar, smärre skador.

Hultmark/Moselius, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944", sid 257-258. Upmark/Sjögren/Bolin/Josephson, "Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923", avbildad Del II sid 5.

En av de äldsta avbildningarn v Stockholm. Kopparsticket utfördes i förminskad skala efter det nu försvunna träsnitt som på Gustav Wasas beställning förfärdigades i Antwerpen 1524. Detta blad är sällsynt.

Utropspris
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801