Tudelat. Fanerat med mahogny. inläggningar av intarsia i olika träslag. Tandlist upptill. Ovandel med pardörrar och bakomliggande hyllplan. Nederdel med fyra lådor. Bredd 120 cm, djup 57 cm, höjd totalt ca 204 cm.
Slitage. Torrsprickor. Märken. Nyckel saknas.