Design Övrigt
1157324
Hilma Persson-Hjelm
(1877-1953)

HILMA PERSSON-HJELM, vaser, 2 st, lergods, jugend Rackstad, Värmland, signerade och daterade 1910 respektive 1918.

Vas med dekor av bin i hög relief. Signerad med monogram 1910 1425. Höjd 15 cm. Vas med reliefdekor av björklöv med hängen. Signerad med monogram 1918 6020. Höjd 21 cm.

Liten vas med ett mynningsnagg samt smärre nagg på bin. Stor vas med repor och märken.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK