Design Övrigt
1157346
Stig Lindberg
(1916-1982)

STIG LINDBERG, väggrelief, stengods, Gustavsberg.

Väggplakett av chamotterat stengods. Reliefdekor av cyklande figur och 4M; människa, maskin, miljö, motion, glasyr i grönt, brunt och vitt. Signerad Stig L. 40 x 19,5 cm.

Större baksidesnagg i ena hörnet. I övrigt gott skick.

Övrigt

Den s k 4M-kampanjen - människa, maskin, miljö, motion - startades hösten 1962 av försäkringsföretaget Folksam. Syftet var att motverka bl a den nya folksjukdomen ryggbesvär, öka den enskildes kondition och arbetsförmåga, skapa en god arbetsmiljö och öka hälsa och trivsel. Man inriktade sig på vad människan själv kan göra genom att motionera, men fokuserade också på arbetsmiljön, t ex felaktiga arbetsställningar och verktyg. Man ville intressera människor i arbetslivet för hälsofrågorna men riktade sig också till företagare. Exempelvis föreslogs det att man skulle ha gymnastik på arbetstid och att anställda skulle stimuleras till regelbunden motion. Man riktade sig också till skolungdomar för att motivera till ökad fysisk träning. Gymnastiklärare fick utbildning i konditionstestning. Konditionstester med den då vidareutvecklade ergometercykeln skulle visa effekten med träning. Målsättningen var att objektivt studera konditionen och visa att fysisk träning ger ökat välbefinnande och bättre ork.

Folksam - ett kooperativt försäkringsföretag - vände sig till Stig Lindberg på Gustavsberg, då ägt av kooperationen, för att skapa den aktuella plaketten, vilken framställdes i ett fåtal exemplar.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK