GALLERIMATTA, antik Kazak Borchalou, ca 357 x 114,5 cm.

Mörkblå botten med polykroma medaljonger med stiliserade blommor. Bred benvit huvudbård med mönster som ovan. Sekundärbårder med reciprokt mönster.

Avkortad och ihopsydd, sned. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, lagade revor, smärre iknytningar. Skadade lång- och kortsidor.

Jämför Willborg, Peter: Textile Treasures from five centuries, Skövde/Stockholm 1995, nr 20, text och färgplansch sid 66-67.

Utropspris
3 500 SEK